23 Nisan 2024

DÜZCE’NİN İÇME SUYU SORUNU KALMAYACAK "MUSLUKLARDAN İÇİLEBİLİR SU AKACAK"

Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü, Devlet Su İşleri ve İller Bankası kaynakları ile yürütülen 2 ayrı proje ile şehrin içme suyu sorununu kökten çözeceklerini söyledi.

29 Mart 2024 Cuma 22:00
79 Okunma
DÜZCE’NİN İÇME SUYU SORUNU KALMAYACAK

Şehrin gelecek 50 yılı öngörülerek hazırlanan projeler kapsamında, ana isale hatları değiştirilirken, yeni su kaynakları üzerinde regülatörler ve yeni bir arıtma tesisi inşa ediliyor. Ayrıca geniş kapasiteli yeni su depoları inşa edilerek, şehir şebekesinin tamamı da yenilenecek.

Düzce’de içme suyunda özellikle yoğun yağışlar sonrası yaşanan ‘kesinti’ ‘basınç’ ve ‘kirlilik’ sorunlarını kökünden çözmek üzere Düzce Belediyesi tarafından proje hazırlanırken, bütçeler de oluşturuldu. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün mega projeleri arasında yer alan “içme suyu”na yönelik olarak, Devlet Su İşleri tarafından yürütülen proje kapsamında içme suyu kaynağı sayısı 3’e çıkarıldı ve ana isale hatları yenilendi. 

Yeni kaynaklar üzerinde regülatörlerin inşaat çalışmaları devam ederken, proje kapsamında günde 25 bin m3 su arıtma kapasitesi bulunan mevcut arıtma tesisinin yetersiz olması nedeniyle günlük 130 bin m3 su arıtma kapasiteli yeni bir tesis de inşa ediliyor. Ayrıca projede 50 bin m3’lük 2 adet su deposu yer alıyor. İller Bankası kaynakları kullanılarak yapılacak diğer proje ise şehir içme suyu şebekesinin tamamının değiştirilmesini öngörüyor. 
Proje kapsamında cadde ve sokaklarda su birikintilerini önlemek üzere yağmur suyu hatlarının yapılması da planlanıyor.  

“DÜZCE’NİN İÇME SUYU SORUNU OLMAYACAK”
Devlet Su İşleri ve İller Bankası destekleri ile hayata geçirilecek projelerin üzerinde uzun süredir çalıştıklarını ve sorunu  kökünden çözüme kavuşturacaklarını ifade eden Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü, “Şehrin içme suyuna ilişkin sorunlarını kökünden çözmek için projelerimizi hazırladık. Şehrimizin tek içme suyu kaynağı sayısını 3’e çıkarıyoruz. 
Uğur suyunun yanı sıra Bıçkı Deresi ve Gürcü Asar derelerinden su alacağız. Bu dereler üzerinde regülatörler inşa ediyoruz. 

İsale hattımızın tamamını çelik borular ile değiştirdik. 130 bin m3/gün kapasiteli yeni bir arıtma tesisi inşa ediyoruz. 
50 bin m3’lük 2 yeni su deposu inşa ediyoruz. Ayrıca Düzce’deki 1250 kilometre uzunluğundaki su şebekesinin tamamını değiştireceğiz. 
Arıtma tesisinden arıtarak şebekeye verdiğimiz suyun yüzde 54’ü yollarda kayboluyor. Şebeke delik deşik. 


Yağmurlu havalarda sularımız çeşmelerden çamurlu akıyor. Yüksek katlara su çıkmıyor. Tüm bu sorunları kökünden çözüyoruz. Önümüzdeki 50 yıl Düzce’nin içme suyu sorunu olmayacak” dedi.

Yorumlar
Kalan karakter sayısı : 1000

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TÜM KATEGORİLER

  1. Gündem
  2. Ekonomi
  3. Siyaset
  4. Asayiş
  5. Sağlık Ve Çevre
  6. Spor
  7. Eğitim
  8. Sektörel
  9. 3 Sayfa
  10. Dünyadan
Memleketim Düzce, Düzcede haberciliğinin özündeki sürekli değişim ve gelişim sürecini destekler ve öncülük eder.